רקע
גרשון שופמן
בגרות מיוחדת

בגרות מיוחדת, כוחות נפשיים מיוחדים דרושים, כדי לכתוב צוואה. היו משוררים וסופרים גדולים, שכתבו פואימות ארוכות, שירים, סיפורים, מסות וכו', אבל צוואה לא יכלו לכתוב. נדמה היה להם, שבכתיבת צוואה ינתקו בידים את החוט האחרון המחבר אותם אל החיים.

לסימן־גדלות אני חושב לשלום־עליכם דבר כתבו את צוואתו הידועה. הנה ביאליק הכבד לא כתב צוואה, ודוקא הוא, הקל לכאורה, איש הצחוק, כתוב כתב!

על כן אני מרכין ראשי בפני נועם בן הכ"א, שהשאיר אחריו אותה מעטפה קטנה סגורה: “לפתוח רק לאחר מותי”. אני משתאה לבגרותו הנפשית של העלם העדין והיפה הזה, שחמימות בית־הוריו עוד לא התנדפה מעליו. את חשבון־חייו עשה בטרם חי; את חשבון עולמו־עולמנו… מה גדול, מה נשגב היה, בכתבו את המלים הספורות הללו, שסיומן: “אל תספידוני – עשיתי את המוטל עלי!”

אשרי יולדתו.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!