רקע
דוד רמז
דִּבְרֵי סִיּוּם

בועידה ההסתדרות

שמעתם דברי הלכה, אסיים בדברי אגדה. לפנים לא ידעו את המלים פוזיציה ואופוזיציה, ועל כן לא מצאתי שום אגדה בענין זה. אבל מצאתי אגדה שיש בה משהו קרוב לענין. “רבי לוי אמר: אמרו לאילני פרי למה אין קולכם הולך? – אמרו: אין אנו צריכים, פירותינו מעידים עלינו”. אינני יודע אם עלי לקרוא את המשך האגדה, אבל האומר דבר שלם יוצא ידי חובתו כלפי האגדה: “אומרים לאילני סרק: למה קולכם הולך? אמרו: יישמע קולנו וניראה”. ועוד פסוק – ונעלתי. מן הקלפי העמוקה של תולדות ישראל, מקלפי הדורות אחר ימי החורבן, הוצאנו פתקים של שעבוד, תעלולים, אינקויזיציה, עלילת דם, גירוש, פרעות, עד האחרון – השמדה כללית. מן הקלפי העמוקה הזאת הוצאנו עכשיו את הפתק של הקץ, את הפתק של מדינת ישראל – אשרינו.

מובטחני, כי בכוח פתק זה נתקדם, גם המדינה וגם תנועת הפועלים בתוכה – נתקדם ונעלה ונקח את מקומנו במקום שעומדים ראשי האומות בפסגת האנושות.

שבט תש"ט.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.