רקע
זאב ז'בוטינסקי
לג'יימס מק-דוֹנאלד

 

ניו-יורק 16/7/1940    🔗

אישי

כבוד

מר ג’יימס מק-דוֹנאלד, מחלקת החינוך של עיריית ניו-יורק.

מר מק-דוֹנאלד היקר,

אשאל גלויות: כלום היה משהו בהתנהגותי, אם כאשר נפגשנו בווארשה ואם כאן, שיש בו להסביר אי-מתן תשובה לפנייתי, שתינתן לי הזדמנות להופיע לפני הוועדה המייעצת לעניני פליטים? אני יכול להבין סירוב, אולם שתיקה זאת, שאין אני חושבה ראויה לי, מתמיהה אותי.

אשר לעצם הענין: כאשר דיברתי עם אדוני לפני חודש ימים, אמרתי כי “קימום הגיטו הפולני” הריהו אשליה אווילית. כיום אנו יכולים להוסיף בביטחה את רומניה והונגריה, ואולי גם את צרפת. המיליונים הנוגעים בדבר יהיו אנוסים או לתום לגווע, או לפלוש לארה"ב בזרם בלתי-חוקי (שיהרוס את המוראַל של ארץ זאת אפילו תוחזרנה כל האניות כלעומת שבאו), או לעלות למדינה יהודית. כמה מידידי הקרובים מתחילים לתהות, אם אין עליהם לומר “מדינות יהודיות”, בלשון רבים, למראה ההמונים הצובאים.

בשיחה בינינו רמז אדוני, כי כמה מידידיו היהודיים עלולים לפקפק בערך “המייצג” של דעותי ושל שליחותי. אני לפחות מייצג דעה, שהוכחה כנכונה, ואילו מתנגדי מייצגים או אשליות פתיות או – לעתים תכופות יותר – מבוכה חסרת-ישע של מוחות נפחדים. אני מאמין, שוועדה מייעצת תזכור, כי מחובתה לבקש עצה, שיש בה הגיון, ולא עצה הזוכה בתמיכת גבאים מקומיים.

ידוע לי, כי עתה עונת פגרה. אולם את סדר-היום לישיבות הוועדה מכינים מראש; ואני רואה בעיתונים, כי מר ואן-זילאנד בא לדיונים.

יסלח לי על דברי הגלויים, אם יש צורך להתנצל על כך. בדרך כלל אינני רגיל לחלוק לבריות מחמאה ולהצביע לפניהם על מה שנראה לי כהשתמטות מצדם. אצטער מאוד אם משהו ממין זה יעכיר מזכרת נעימה מאוד.

שלו בנאמנות

ז. ז’בוטינסקימהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 50100 יצירות מאת 2767 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21350 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!