רקע
מידד שיף
תולעת המשי

נזכרתי בתולעת משי אחת. כל הילדים היו מגדלים תולעי משי. קבלנו ביצים קטנות, שחורות, כגרגרי פרג. ומהן בקעו תולעים קטנות כראש־סכה, שהיו תועות בין עלעלי התות.

בריות עלובות אלה, שהיו טרדה נוראה בשעה נקוי קניהן, גדלו. כמה שמחים אנו למראה גידולו של גוף חי. גדלו אלה והיו לתולעים של ממש, שמנמנות, רכרוכיות, בעלות רגלי יתדות, לבנות פרקים, עם מצח שחור, וזנבנב קטן כסנרו של דב. מאז אותם הימים לא ראיתי תולעי משי. אבל אני זוכרן היטב. זוכר אני כיצד היו גוזרות בעלים חצאי עגולים, ההולכים ומתרחבים, וראשיהן נעים בתנועה אחידה, מעשה מכונה. אהבנו אותן, והיינו ממררים את חייהן במגע ידינו, ובנסיונות להוליכן אל קצה העלה.

ופתאום החלו בוררות להן זויות בתבה, תולות עצמן בחוטים לא נראים, ומושכות מפיהן חוטים דקים. ואותם תנועת ראש אורגת סביבן צעיף דק, שקוף, ההולך ומתעבה עד שמקבל צורת שעון חול צר מתנים, שני כדורים מורכבים זה על זה, ורודים, זהובים, או לבנים נוצצים.

כולן נסתרו בפקועות. נותרה רק אחת בודדת. והיא נמאסה לנו. בשבילה בלבד צריך היה לרדת יום יום ולקטוף עלה תות (עלה אחד, כי עלה קטוף היה כמל במשך היום), והיא המשיכה בתנועות הסנוורים שלה, נודדת בתוך תבה גדולה, בודדת.

היא היתה טרדה. תמיד היינו שוכחים להאכילה, ואז פתאום נזכרים בה (אפלו בחצי הלילה) ורחמים מעיקים עלינו. כן. היא תועה שם בתבה, מחפשת מזון. רצים למטה. קוטפים עלה, ומביאים לה.

אם מהזנה שאינה כסדרה או מסבה אחרת, – התולעת לא רצתה להתגלם. חכינו כמה ימים, מוטרדים, שוכחים, נזכרים, מרחמים, ומאבדים את סבלנותנו. עד שיום אחד נטלתיה, טפסתי על עץ התות, והשארתיה שם. תאכל או תיאכל.

זה היה שעורי הראשון ברחמי אנוש.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48410 יצירות מאת 2697 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20793 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!