רקע
זאב ז'בוטינסקי
לישראל שוחט

ט“ז ניסן התרע”ט

ידידי היקר,

יש לי חום יותר מ־39 מעלות, ואסור לי לקום ממיטתי הערב. לא אוכל להגיד לך מה צר לי שלא אתכבד לבוא ולהשתתף בשמחתך. אתה וחבריך המעטים, שעמדתם כצור מן היום הראשון לבנין הגדוד העברי, אתה וחבריך שסבלתם כל כך מבלי להתאונן או להיאנח, יקרים לי אתם כאחי או ילדי, ואת אמונתכם וגבורתכם לא אשכח לנצח.

בקש־נא סליחה בשמי מהגברת כלתך. אני מקוה לבוא לחתונתכם. תזכו בשנים רבות ומאושרות.

שלך

ז. ז’בוטינסקי


 

28/4/1919    🔗

ידידי,

פנינו לקוֹלוֹנל בבקשה לשלוח את כולכם למקוה־ישראל, אבל הוא ענה שהפעם הזו בכלל לא יוכל לשלוח אף איש אחד, כי המשמרות רבות והחיילים מעטים.

יש יסוד ותקוה שבעוד מעט יעבירו אותנו מרפה, אז לא יכבידו אותנו במשמרות ככה, ואני בטוח שאז תינתן לכולכם היכולת ללכת למקוה־ישראל.

ברגשי כבוד

ז. ז’בוטינסקי


 

16/6/1919    🔗

ידידי,

יש תקוה שנקבל אדמה בשבילכם עוד לפני ההחלטה הכללית של ועידת השלום בנוגע לארץ־ישראל. ועד הצירים (הקוֹמיסיה הציונית) כותב לי, שצריך כל אחד מכם לשלוח להם בקשה מיוחדת, חתומה בידו. כתבו כזאת:

לכ' ועד הצירים, ירושלים.

אדון נכבד,

אני הייתי חייל בגדוד העברי בגליפולי (Zion Mule Corps1) ועכשיו אני נמצא בגדוד העברי בארץ־ישראל (38 R. F.2). הנני רוצה להישאר בארץ ולהתאחד יחד עם שאר חברי מהגדוד בגליפולי, בתור מושבה מיוחדת. אני בן ……. שנים, רווק (או נשוי עם….. ילדים), בריא, ורכוש אין לי. הנני מתכבד לבקש מוועד הצירים שיעזרני במטרתי זו.

בכבוד…..

שלך

ז. ז’בוטינסקי

  1. ( גדוד נהגי הפרדות  ↩

  2. ( גדוד 38 של ה“רוֹיאל פיוּזילירס” (קלעי המלך)  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49261 יצירות מאת 2722 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21026 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!