רקע
זאב ז'בוטינסקי
למפקדה העליונה של ברית תרומפלדור, ריגא

 

4/6/1930    🔗

אדונים נכבדים,

שבתי לפני יומיים מאפריקה הדרומית, והנני דורש בשלומכם. שני ענינים תכופים דורשים ברגע זה את שימת־לבנו המיידית.

א) פגישת בית"ר. אני מסכים לבּראטיסלאווא בתור מקום הפגישה, אבל נוכרח, לפי דעתי, לסדר את הפגישה אחרי ועידת הצה“ר ולא לפניה. מלבד הנימוקים העקרוניים, יש לכך גם סיבה אישית: אני לא אוכל להיפנות לבוא ב־13 לאוגוסט, גם אם אהיה בפאריס וקל וחומר אם אהיה בא”י. זה תלוי בהתחייבויות שקיבלתי על עצמי עוד בחודש העבר, ולא אוכל להיפטר מהן. – הנימוקים העקרוניים ידועים לכם: במומנט הנוכחי צריך לרכז את שימת־לב הקהל אל המצב המדיני בציונות ובארץ־ישראל, ועל־כן אי־אפשר לעשות את ועידתנו המדינית למין “מאורע שני”, היות והגורם הפרסומי תופש מקום חשוב בפוליטיקה. כוחה ויופיה של בית"ר אינם תלויים בפרסום. – על כל פנים, אי אפשר הדבר עד כמה שהוא נוגע אלי.

ב) ראיתי כאן העתקה ממכתבכם אל ההנהלה הציונית מיום 2 במאי ובו אתם דורשים תקציב של 900 לי“ש מכספי ההסתדרות הציונית. הנני מוכרח להעיר אתכם על שלא כדין עשיתם בהחליטכם החלטה כזו מבלי להתייעץ אתי. אינני מתערב בעבודה הרגילה של המפקדה העליונה, בחשבי כי נחוץ חופש־הפעולה למי שנושא על כתפיו את העול של העבודה. אבל יש גבול לדבר. צעד שכזה, מכתב רשמי אל ההנהלה הציונית, ודרישה ממין זה – לא יתכן כי ייעשה בלי הסכמתו של אדם שנקרא ראש בית”ר. – מה שנוגע לעצם הענין, הנני מתנגד לו בכל תוקף. צר לי מאוד שעשיתם את זאת, והנני דורש מכם שתואילו, תיכף ומיד, להודיע את ההנהלה הציונית כי המפקדה העליונה לוקחת את המכתב הזה חזרה.

נא להודיעני תו"מ על הנעשה בשני הענינים האלה. כתובתי מראשית השבוע הבא –

6, rue Marié Davy, Paris XIV

ז. ז'.


.S.P – אישרתי, באופן זמני (עד שאקבל הצעה רשמית מהמפקדה העליונה), את ה' רמיגולסקי בתור מפקד ראשי ביוהנסבורג. הוא עושה רושם טוב, ויש תקוה כי הסניף יתפתח.

הוצאנו לאור ביוהנסבורג חוברת אנגלית “קרן תל־חי וברית תרומפלדור”. הבטיחו לי לשלוח לכם מספר של אכּסמפלרים.מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49531 יצירות מאת 2734 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21102 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!