רקע
דב סדן
שלוש הערות (הקדמה ל"אבני גדר")

 

א    🔗

ספרי, הניתן עתה בידי הקוראים, עשוי כקודמיו, שענינם מסות ומאמרים בעניני ספרות, תולדתה וביקורתה; קצתו על דרך ההמשך וההשלמה של דברי על סופרים, שכבר נידונו בהם (ביאליק, ברנר, שופמן, קצנלסון, עגנון), ורובו על דרך החידוש והתוספת, והם דברי על סופרים, שלא נידונו בהם, והם שלובים בחמשה מדורים – שירה (א. ל. שטראוס); פּרוזה (מנדלי, ברדיצ’בסקי, יהודה יערי), חקר (ילון, קרסל, טוכנר); תירגום (דיקמן), הגות (קשת, וויסלבסקי).


 

ב    🔗

כמאסף למדורים אלה בא מדור־הסיום וענינו דברים על סופרים (יעקב רבינוביץ, פ. לחובר), שדיוני בהם בחינתו אישית יותר והם פרקים מספר, העתיד לצאת לאור (“נר למאה”). בדרך כלל ניתן לראות מאמרי בחמשת המדורים כהמשכו של סוג אחד באסופות מסותי (“אבני בוחן”, “אבני מפתן”, “אבני גבול”, “בין דין לחשבון”) ומדור הסיום כהמשכו של סוג אחר באסופות מסותי (“אבני זכרון”).


 

ג    🔗

והריני מחזיק טובה לידידי ב. י. מיכלי, שנטל עליו להעמיד את הספר על בנינו וסידורו ותיקנני בעצה ישרה ולידידי דב חומסקי, שהפקיח עליו עינו למראשית סדירתו עד אחרית דפיסתו. חן חן להם.

ד. ס.

ירושלים, י“ג אדר תשכ”ט


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!