רקע
יצחק דמיאל
קירבת אלוהים וכנף המעיל...

לנו עתה אין כל צדקה לשפוט את אבותינו, שהם בזמנם אז ובמקומם שם, דרשו משפינוזה מה שדרשו, וכשהוא לא נענה, ולא יכול להיענות להם, דנוהו לאשר דנוהו ונהגו בו כשם שנהגו. לא לנו עתה להיות שופטיהם ולא הם המזדקקים למשפטנו.

אולם בקראנו את הדברים שהושמעו אז, בנוסח הידוע ובכל התכונה הרבה הידועה, בפתיחת ארון הקודש, בהדלקת הנרות ובכיבוי הנרות ובמשוך קול השופר:

“בגזירת עירין פתגמין ובמאמר קדישין… על דעת המקום ולפני הספרים הקדושים האלה ותרי”ג המצוות הכתובות בהם… ארור הוא בבואו, ארור הוא בצאתו, לא יסלח לו אדוני… אז יבער בו חרון אדוני… וימחה את שמו אדוני, ויבדילו לרעה אדוני" – – –

בקראנו אלה הדברים מתעורר בלב הרצון לפנות בשאלה מוזרה קצת, לא לאלה אשר אינם עוד, כי אם לאשר ישנם פה, אתנו, כיום:

– יהודים יקירים, יהודים נאמנים! האינכם סבורים שבעיסוקים מעין זה וכיוצא בזה מן הראוי לנו להניח לו לאדוני, להרפות מעט ממנו? אמנם מקרא מפורש הוא: “והתהלכתי בתוככם, ונתתי משכני בתוככם”, אך האם לא כדאי לנו לזכור גם מה שאירע לו לשאול המלך, עליו השלום, שבעומדו קרוב מאד אצל הנביא־לאדוני, החזיק בכנף מעילו למשכו אחריו לאשר משכו. פסת כנף המעיל־שנקרע נשארה אולי בידו של שאול, אך “עוטה המעיל”, זה אשר משחהו למלכות, סר ורחק ממנו, אף שבלבו התאבל עליו מאד – – –

והאם אף פעם, יהודים רחימאים, אינו עולה על לבכם המחשבה שאף אנו, קהל עדת אדוני, מהיותנו כל כך קרובים לאדוני, כל כך מצויים אצלו ומושכים אותו תמיד אחרינו לכל שמושכים, הרי אפשר שאנו לבסוף שוב לא נימצא מחזיקים, חלילה, בידינו הנאמנות אלא בדל־כנף מן המעיל שקרענוהו, ואנו, בלא יודעים, בו נמשמש ונחזור ונחזור ונמשמש?…

אוי, יהודים רחימאים! קהל עדת אדוני, בנים לעם־אדוני – – –


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47914 יצירות מאת 2673 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20499 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!