רקע
חוה שפירא
הפכפכנית

מלאה הפכים היתה. מלאה חיים, תנועה, שחוק ורעננות. היא אהבה את החיים והתמכרה להם; ובעומק נפשה היתה מנקרת ומבקרת גם את הרגשותיה ומעשיה.

בת הרגע היתה. התפעלה, התלהבה, והתמכרה בכל נפשה ועצביה לרושם הרגע, בו חיתה, בו התגלתה.

עבר הרגע – ועש הנקרנות שב והתגנב אל קרבה. היא נעשתה עצובה, עגומה ונוגה.

התיחסותה לאנשים היתה קיצונית, או שאהבה והתפעלה או ששנאה והתרחקה כליל.

חצוניותה התאימה לפנימיותה. במבט ראשון נראו פניה אי־יפים, אולם בשעה שדיברו אתה, וכשדבר־מה ענין אותה והניע את לבבה – השתנתה כל חצוניותה. העינים – כשתי לפידות אש ששלהבת־יה השתקפה בהן – התלקחו, התנוצצו, הבריקו וספרו על הרגשות התוססים עמוק, וגלו עמקי־נפש אין קץ… יפה היתה אז. על תארה ופניה נסוכה היתה אצילות, רוחניות ויופי נפש מיוחד. אז, ברגעים ההם, התחבאה התולעת שמנקרת לאיזו פנה שבמעמקי הנפש ורק לרגעים היתה מציצה מתוך עיניה כעורב מסתתר.

היא הכירה רק חיי שעה. אבל בעומק נשמתה הרגישתם כתקופות עוברות, כרגעים ארעים, ובעיניה השתקפו תמיד תביעות, שאיפות וגעגועים כמוסים ונסתרים.

על פי רוב היו פניה מביעות שויון־נפש והיודעים אותה מרחוק כניה “קרת־לב”. אולם כשהרימה את קולה לשחוק, היה שחוקה כל כך בהיר, מצלצל ומלא רגש בטבעיותו וברעננותו, עד שהיה מגרה גם את עצבי השחוק של האחרים…

חליפות ותמורות אהבה, להשאר במצב אחד, פנימי או חיצוני, לא יכלה. כששאפה לאיזה דבר, נראה לה נעלה, נפלא, מושך את הלב. אבל, אך הגיעה אליו נעשה לה רגיל, חול, משועמם, ושוב התגברו הגעגועים, השממון והשאיפות…

אז היו נולדים ומתרקמים בקרבה חלומות חדשים והיא היתה מגנה על מטמונה הפנימי, על חוג מלכותה זה, לבל יתגַלה לאחרים ולבל יחולל על ידיהם – וכולה היתה מתכנסת בתוך נפשה.

חצאיות לא ידעה. כשהתחברה לרעה או לרע התמכרה להם בכל נפשה וחננה אותם בכל עושר דמיונה.

בת־הרגע היתה ובאותו הרגע לא חשבה חשבונות ולא קמצה. בותרנות גמורה היתה מפזרת מפניני רוחה ומאוצר נפשה…

ואת היודעים את נפשה היא היתה מקסימה בההוד הפנימי שלה ובעצמיותה המלאה אמיצת־רוח ותמימות ילדותית. –


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49227 יצירות מאת 2721 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20979 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!