רקע
שושנה שרירא
ד"ר יצחק לב-אל רופא חלוץ

הוא היה בראשית שנות הארבעים רופא בכפר גלעדי, מנרה ומשגב-עם לאחר מכן. על ידו הכרתי את מנהל המושבות היהודיות מטעם יק"א קלווריסקי ואת אחיותיו של חיים וויצמן הגב' דוניה וויצמן מנהלת בית הספר למוסיקה בחיפה והכימאית הרווקה הגב' רעיה חנה וויצמן.

עבדתי באותם הימים בעתון “הבוקר” וכשבאתי לבית ההארחה בכפר גלעדי הוזמנתי לשולחן אוכל זה בצהריים שהסבו אליו רופא הישוב ואורחיו הכבודים. עמם גם הלכתי לבקר אצל קיילה גלעדי אלמנתו של זה שהכפר נקרא על שמו וגב' פורטוגלי אף היא אשתו של שומר.

כאלמונים רבים לא סיפר באותם הימים ד"ר לב-אל (לבל לשעבר) כי עבד בבנין עם אברהם ברוידס. כי דחה הצעה מאת הפרופ' צונדק הגניקולוג בירושלים להיות אסיסטנט שלו ולעשות קריירה רפואית ובחר להיות רופא-כפרי וחלוצי בקיבוץ ותיק ובקיבוץ הצעיר מנרה המנותק מכל ישוב בלא כביש באותם הימים אלא בשביל עפר בלבד המיועד לסוס ולפרידה.

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!