רקע
ישראל בנימין לבנר
עָנִי בֶּן טוֹבִים

ולְמַר עוקבא נוֹדע כי בעִירו נִמצָא עני בן אנָשים טובים וִישָׁרִים, וַיָשֶׂם את הדבר הזה על לִבוֹ וַיַחְלֵט1 לכַלְכּלוֹ כָל יְמֵי חַיָיו. ויעש כן מר עוקבא כאשר אמר, וַיִשְׁלח לו בַסֵתֶר כל עֶרֶב יוֹם כִּפורִים אַרְבַע מֵאוֹת זוּז, וַיהִי היום ויאמר מר עוקבא לִבְנוֹ: הֵא לך, בְנִי, ארבע מאוֹת זוז והָלַכתָּ אל העני בן האנשים הטובים, וְנִסַתרתָּ בְּבֵיתו, וְהָיָה כִראוֹתך כי אין איש, ושַׂמתָּ את הכסף תחת מְרַאֲשוֹתֵי הֶעָנִי, ויָצָאת בְהֵחָבֵא מִבֵּיתו. ויען בן מר עוקבא ויאמר: כן אֶעֱשֶׂה כאשר דברת, אבי! וַיִקח בנו את הכסף, וַיִתְגַנֵב לָבֹא אל הַבָית, וַיִתְחַבֵא תחת הַמִטָה, וַיְחַכֶה לָרֶגַע אשר יוכַל בו להַשְאִיר את הכסף ולָצֵאת בהֵחָבֵא מן הבית, ויהי הוא שוכב תחת המִטָה, וַיִשמע את האיש מדַבֵר אל אֲמָתו2 רַבְּצִי3 נא את הבית בַיַיִן הַטוֹב, ומָלֵא רֵיחוֹ את כל הַבָיִת! וַתַּעש הָאָמָה כן, וַתִּקַח יַיִן יָקָר וַתְּרַבֵּץ בו את הבית! וישם בן מר עוקבא את הדבר הזה על לב ויאמר: הָבָה אָשׁובָה אל אָבִי והִגַדְתּי לוֹ את אשר רָאוּ עיני, וחָדַל לתת לו נִדְבָתו, כי עָשִיר האיש הזה, וגם יַיִן אשר מְחִירוֹ יָקָר מאד, יִשָפֵך על רִצפַת בֵּיתו כַּמָיִם! וַיֵצא העלם בהֵחָבֵא מן הבית, וַיָשָב אל אביו, ויסַפר לו את כל אשר רָאה, ויאמר: הֲלָאִישׁ כָּזֶה, הַחַי כאַחַד הַשָׂרִים, תְּפַזֵר את כּספך, אָבִי? ויהי כשמע מר עוקבא את הדברים האלה וַיֵאָנֵחַ. ויאמר אליו בנו: עַל מָה אַתָּה נֶאֱנַח אָבִי? ויען מר עוקבא ויאמר: צר לי, בני, מאוד כי לא ידעתי את העני הזה כי מפֻנק4 הוא ורָגִיל5 לחְיוֹת כְּאַחַד הָעֲשִׁירִים, וארבע מאות זוז לא יַשפיקו6 לוֹ! ועַתָה, בני, הֵא לך עוֹד אַרְבַּע מֵאוֹת זוּז, ומִהַרתָּ והלכת אל העני הזה, והִשְאַרתָּ בביתו שְמוֹנֶה מֵאוֹת זוּז; אֶפֶס כִּי תִזָהֵר מאוד בְמַעֲשֶׂיך, וְלא יִרְאֲךָ וְלֹא יִכָּלֵם! (שם שם)


  1. וַיִגְזֹר рѣшилъ  ↩

  2. שִׁפְחָתוֹ  ↩

  3. זֵרקִי брызгать  ↩

  4. חי בתענוגים изнѣженный  ↩

  5. הִתְרַגֵל привыкъ  ↩

  6. דַים достаточны  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49251 יצירות מאת 2722 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21026 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!