רקע
שבתי טבת
מיהו יגאל?

זה סיפור שבא להשיב לשאלה דלמטה.

"אנחנו כולנו באנו מטריפולי ואנחנו קוראים לכל איש בשמו. האח שלי משה, הגיס שלי יוסף והדוד שלי משה, כולם עובדים בבנין. בזמן שהם נכנסו לעבוד בבנין נכנס לעבוד גם אברהם, והוא בא מהונגריה.

"האח שלי משה עבד, הגיס שלי יוסף עבד והדוד שלי משה עבד. גם אברהם מהונגריה עבד. כולם עבדו. אבל, אברהם מהונגריה נעשה מנהל עבודה, ועכשיו הוא יושב לו כל היום ככה – נא, עם הידים על הכתפיים ומביט.

"עבר הרבה זמן. האח שלי יצחק נכנס גם כן לעבוד בבנין. הגיס שלי רפאל שהתחתן עם האחות שלי שרה גם כן נכנס לעבוד בבנין, והדוד שלי שגמר את הצבא, אורי, גם כן נכנס לעבוד בבנין. בזמן שהם נכנסו לעבוד בבנין נכנס לעבוד גם אפרים. והוא בא מהונגריה.

"האח שלי יצחק עבד, הגיס שלי רפאל עבד והדוד שלי אורי עבד. גם אפרים מהונגריה עבד. כולם עבדו. אבל אפרים מהונגריה נעשה מנהל־עבודה, ועכשיו הוא יושב לו כל היום ככה – נא, עם הידים על הכתפיים, ומביט.

"יושבים להם אברהם ואפרים מהונגריה עם הידים על הכתפיים ומדברים בהונגרית שלא מבינים, ואומרים אחד לשני כל היום יגאל, יגאל, יגאל, יגאל. ומה שאנחנו כולנו לא מבינים, האח שלי משה והאח שלי יצחק, הגיס שלי יוסף והגיס שלי רפאל, הדוד שלי משה והדוד שלי אורי – למה זה שני מנהלי־עבודה מהונגריה קוראים אחד לשני יגאל כשלכל אחד יש שם משלו, אברהם ואפרים.

"הרבה זמן דיברו על זה בבית שלנו בשבת ורצו לדעת את הסיבה. אולי שניהם, אפרים ואברהם, עשו איזה פרוטקציה לא יפה עם אחד יגאל, אותו אנחנו לא מכירים.

“עד שפעם אחת באו בשבת שני האחים של הגיס שלי יוסף, מבאר־שבע. הם אמר שגם בבאר־שבע קוראים ההונגרים אחד לשני יגאל, אפילו יש להם שמות אחרים מרדכי או ויקטור. וככה זה בכל מקום, אפילו בהונגריה.”

השאלה ששאלתי את ויולה היתה: “מדוע בנתניה קוראים להונגרים יגאל?”מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 43045 יצירות מאת 2370 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־29 שפות. העלינו גם 18143 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!