רקע
שלום רוזנפלד
מלים בחדשות

אפילו לא תהיה זו “אל על אחרת” אחרי השביתה, כפי שהבטיח בשעתו בומה שביט, לפחות הישג אחד חשוב צמח לנו מן השביתה הממושכת: לשפה המדוברת שלנו נוספה מלה זנוחה מן העבר, שלפי כל הסימנים צפוי לה עתיד מזהיר.

המלה היא נַפקוּת והמפיק הגאה שלה הוא סגן ראש הממשלה דוד לוי.

אחד החדשנים הגדולים של שׂפתנו המשפטית מאיר שלי מסביר – לפי “דבר” – שבשעתו, בימי המנדט השתמשו במלה “נפקות”, שמוצאה מארמית, כתרגום למונח האנגלי “אפקט” או ליתר דיוק: “אין נפקות” כתרגום להגדרה “נו אפקט”, היינו “ללא השפעה” או “לא יצא מזה ולא כלום”.

השביתה הסתיימה איפוא “ללא נפקות” ובעת כתיבת שורות אלה לא ברור לגמרי אם אפילו יש נפקות להודעת סגן ראש הממשלה דוד לוי, שאין עוד נפקות למכתב ההנהלה בעניין מהנדסי הטיס. אבל המלה עצמה תזכה מעתה אצלנו לתפנוקים גדולים ומובטחני שלא ירחק יום וגם 13 הוועדים הגדולים יפיקו ממנה תועלת מרובה.

ולא רק הוועדים.

כי יפרוץ, למשל, בממשלה ויכוח מי יטפל בשביתה הבאה ב“אל על” – שר התחבורה או השר לענייני־דתות־ואוטונומיה – יכריע סגן ראש הממשלה: "אין נפקא מינה – ובלבד לא ה’הסתדרות' ".

כי יתברר שלשֵם כיסוי הגירעון העצום, שגרמו 12 ימי־השביתה, יהיה צורך להפעיל במלוא־הקיטור את מכונות־הדפוס הממשלתיות, יעניק שר האוצר נפקות לבנק ישראל להנפקת אמיסיה חדשה של שקלים.

פִּיוֹת עסקנינו, דוברינו, פרשנינו ופוליטיקאינו יפיקו מכאן ואילך נפקויות בשפע – לצורך ושלא לצורך, לעניין ושלא לעניין, כנהוג אצלנו לגבי כל מלה חדשה או צירוף־מלים חדש.

ודווקה משום כך, ראוי להם לנפקומנים הפוטנציאליים שיציצו בדחיפות במילון עברי מוסמך, כדי להיווכח שיש עוד כמה שימושים למלה עתיקה־חדישה זו, לבל ייכשלו חלילה בהתבטאויות שאין הלשון הפרלמנטרית סובלתן.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 39060 יצירות מאת 2013 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־28 שפות. העלינו גם 14412 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!