רקע
מנחם מבש"ן
מִלְחָמָה בְּשָׁלוֹם

באתונה עיר החכמה היו עורכים מסבות־חברים או אספות־עם בשוקים, בגנים ובשאר מקומות־מועד, באלה יתערבו גם בני נֵכר, אשר רבו בעיר הזאת, והשתעשעו בשיחות, בוכוחים או בשירים על כל דבר וענין. באחת המסבות האלה הביע פילוסוף מצרי את רוחו על האדם, כי אין כמהו לרוֹע בעליונים ובתחתונים. הן צבא השמים לממשלת היום ולממשלת הלילה ילכו איש במסלתו ואין קנאה ואין תחרות ביניהם; גם בהמת הארץ תרעינה אשה ליד אחותה בהשקט ובבטחה. רק בני האדם לבדם זה דרכם כסל למו לרדוף איש את אחיו ולהתחרות איש באחיו על כל מרדך כף רגל, ובהדריכם מנוחה את רעיהם נגזלה שלוָתם גם המה – והמות אוחז בעקב רודפים ונרדפים גם יחד ובטרם יבַצעו מעשיהם יכַסה עפר על כלם ויעשה להם שלום…

ושם אִתּם נער עברי מִשְׁבִי ירושלם, אשר אספוהו אל קהלם לשמוע את חכמתו, כי ילדי ירושלם לפנים נודעו לשם בחכמתם ובתשובותיהם החרוצות והמהירות, וגם בארצות נכריות אשר נִדחו שמה הפליאו את כל אשר נִסו אליהם דברים. ויקראו האנשים לנער לשמוע מה בפיו. וישתחוה לפני הקהל ויקם ויאמר: אותי לִמדו מורַי (בענוָתו שם את הדברים בפי מוריו), כי חק עולם הוא לכל היקום: רדוף והַשֵׂג, וגם בשמים ממעל אין מנוחה ואין שלום. שאו עיניכם וראו: השחר עודנו פרוש על ההרים והשמש יצא בגבורתו ויגרשהו מפניו, באמרו: הן אתה כל כֹחך אך להדוף חֹשך, ואני – אוֹרָה עִמִי. כל היום יתהלך השמש בגאון ברחבי ממלכתו ובמשטרו לא יתערב זר. אך לפנות ערב, עודנו זורח בקצה השמים והנה אח לצרה: הירח מתנשא לעלות למולו, באמרו: אחי הגדול מראהו נורא־הוד, מנקר עיני האנשים ושולח חִציו על ראשם; ואני רך וטוב, כל החָפֵץ יביטו יראו בי ויתענגו על יפיי. – ובטרם יכונן צעדיו למהלכוֹ והכוכבים יעקבו אותו גדודים גדודים והמה מתנשאים עליו לאמר: אמנם כי אור הירח בהיר הוא בשחקים, ואולם הוא אחד ואנחנו רבים – לנו נִתּנה ממשלת הלילה. עוד הכוכבים נוצצים משַׁנים פניהם, דועכים, והשחר מגיח מן המארב, פורש עליהם רשתו לגָרפם אל ים האור… עוד צבא השמים מתחרים מתנקשים איש באחיו והנה סער מתחולל וענן בכנפיו ופשט הענן וכִסה עליהם יחד ועשה שלום במרומיו…

כשמוע האנשים את דברי הנער וישתאו לשֵׂכל מליו ויאמרו: טובים דברי הנער היהודי מדברי הפילוסוף המצרי, וַיִשָׁקוהו על ראשו ויאמרו: תשמח ירושלם בבניה ויתהללו ילדי העברים בחכמתם.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47979 יצירות מאת 2674 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20558 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!