רקע
גרשון שופמן

כשריד אחרון מהיהדות החרדית בגולה הוא נראה בעיני, יהודי בר־אוריין זה מהנוסח הישן, כּסוּף־זקן ועוטה “סיוּרטוּק” שחור עם השסע האחורי, המסורתי. בוקר בוקר ולפנות ערב אני רואה אותו בלכתו לבית־הכנסת; הליכה אדוקה זו, שלא ראיתיה מעצם ימי ילדותי. מפלס לו דרך בין נערי הרחוב, שמשחקים בכדור ועושים בלהטיהם גם ברגל וגם בקדקוד – והאיש אינו פונה כה וכה ואינו רואה ואינו רוצה לראות.

ברם, למתרחש בהוויתנו לבו ער. יש שאני מוצא אותו ב… קולנוע. בתחילה התמיהני הדבר, עד שהבינותי, שלשם ה“יומן” הישראלי בלבד הוא מעביר על מידותיו ונכנס. ובאמת עם תום ה“יומן” הוא קם ויוצא.

ישבתי על ידו, כאשר הופיע על הבד הר סיני ובחורינו־חיילינו מתרוצצים בתחתיתו. הסתכלתי בארשת־פניו, כדי לראות את הרושם… והנה עצבות גדולה ירדה עליו, כמי שעולמו התמוטט פתאום.מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!