רקע
גרשון שופמן
אל־עלמיין

ביוני 1942, כאשר כבר נשמעוּ פעמי רומל בכיווּן אלינוּ, אחרי נפילת טוברוק, היה הישוב כולו אחוז תרדמה משונה, כעין זו שהפתן מטיל על קרבנו בהתקרבו אליו. באיילת־השחר התארחתי אז. העיק חמסין כבד. בעצלתיים קינחו הנערות את השולחנות בחדר־האוכל.

אנשי הקיבוץ, שעבדו בחוץ יחד עם בני ערב, סיפרו, כיצד מדברים אלה בפרהסיה על “חלוקת השלל”. “רחם רחמתיים לראש גבר”.

והנה בדרכי חזרה לתל־אביב עברה אותנוּ וקידמתנו שפעת גיסותיו של אוקינלק: אוסטרלים וניו־זילנדים וסקוטים, טוּרים ארוכים־ארוכים, טורים אין קץ. כולם הוחשו ברגע האחרון לשם, לשם, אל הקרב המכריע – והם הם שהצילונו. ארשת קלסתרי־פניהם חרותה בזכרוני עד היום.

בהתייחדנו עם זכרם של בנינו שלנו, לוחמי מלחמת השחרור, אַל נא נשכח גם את בני נכר אלה, בנים יקרים אף הם, אשר נפלוּ למעננו בשדות אל־עלמיין הלוהטים, ואשר עדיין אין אנו תופסים כמו, מה צפוי היה לנו אז, לולא הבחורים הגברתנים הללו.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!