רקע
פסח בר-אדון
25.jpg

באוהל “חנות” עלובה.

תיבת תאנים, סוכריות זולות, סיגריות ממין אחד ומספר מטפחות צבעוניות – זוהי כל “סחורתו” של בעל החנות הזאת, אברך צעיר. הוא מחליף את סחורתו בתוצרת חלב, ביצים, ירקות, תבואה וכדומה. והוא מוביל את “קניותיו” אלה בכל שבוע לעיר או למושבה הקרובה ומוכר זאת בכסף מלא.

בפתח האוהל יושבת זקנה ועל ברכיה תינוקת פעוטה, כבת חצי שנה, מעוטפת סמרטוטים מלוכלכים. הידיים והרגליים דקות כקנים דקים, חיוורת, עיניים סגורות, טרוטות וחולות דלקת, מפעפעת בבכי חרישי, בלתי פוסק. מנסה הזקנה להרגיעה ולהשקיטה, מכה על כתפיה הרזות, אבל ללא הועיל.

פתאום פרשה הזקנה את ידיה לשמים, הרימה את עיניה מעלה ואמרה:

26.jpg

– יא ראבי! למה אינך לוקח אותה אליך?…

והיא, כמצטדקת, ביארה לרועים שיצאו מה“חנות” והסתכלו תמהים:

– אין למסכנה הזאת אֵם, מתה בלידתה אותה… האב הלך לעבוד ולהרוויח כסף, והיא נשארה בעולם “הֶק”, ככה… למה לה חיים… למסכנה הזאת?… אין מי שיטפל בה ויניקנה חלב משדי אם, אין מי שישגיח… אין מי… אח, יא ראבי, יא ראבי!…

בעל ה“חנות” נתן בין אצבעותיה הצנומות והקטנטנות של התינוקת תאנה מלוכלכת, וזו הגישתה כהרף־עין לפיה, מצצה ברעבתנות והשתתקה לרגע, אבל תיכף הפילה מידיה את התאנה והוסיפה ליילל חרש…

הזקנה מנדנדת אותה באהבה וברחמים על ברכיה, נושאת עיניה למרום ומתפללת:

– אח, יא ראבי!… למה לה חיים למסכנה הזאת – למה?! – – –

27.jpg

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47914 יצירות מאת 2673 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20499 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!