רקע
אמנון שמוש
פרס שלום־עליכם

מספּרים אצלנו מעשה בשלושה אנשים שנקלעו לחשֵׁכה. האחד קילל וגידף את החשכה ואת כל מי שגרם לה. השני צעק “חושך!” וביקש לדעת מי אשם ומתי יתוקן הדבר. השלישי… הדליק נר.

ביצירתי הספרותית בחרתי בדרך השלישית. ניסיתי להדליק נר קטן. נר הבּא להאיר את החשכה. לא להילחם בה; לא לגרש אותה; פשוט… להאיר אותה. ואם יצירתי היא בבחינת נר, הרי שמתן הפרס הוא העמדת מראה המכפילה את אורו של הנר. ועל כך התודה והברכה. שכּן החברה הישראלית והעום היהודי זקוקים לאור של אחדוּת, לנר־תמיד של קִרבה, הבנה וכבוד הדדי.


את הפרס הספרותי הראשון קיבלתי לפני 42 שנה, כתלמיד הגימנסיה העברית “הרצליה”, בעבור עבודה על הנושא “חורבן הגולה ובנין הארץ בספרותנו החדישה”. והפרס היה… כתבי שלום־עליכם בשלושה־עשר כרכים. הערב נסגר אפוא במעגל. יצירתו של שלום־עליכם מלווה אותי ומאירה את דרכי עוד מקדמת דנה בשנה בה הִגעתי ארצה היה לנו מורה־מחנך בבית־הספר “ביאליק” בתל־אביב – בן־טובים שמו – והפרס שהיה שמוּר לו עבורנו בעבור התנהגות טובה היה זה: הוא היה מקצר בשיעור וקורא לנו פרק מ“מוטל בן פייסי החזן”. וזה היה פרס של ממש. כמי שנתיתם זה מקרוב מאבא – “אשרַי יתום אני” הצחיק והעציב אותי עד לדמעות.

שלום־עליכם, ולאחריו מנדלי ופרץ, פתחו בפנַי את עולמה של יהדות המזרח, מזרחה של אירופה כמובן, והביאו אותי להזדהוּת עמוקה עם ההווי הטראגי־קומי שלה ועם הגורל הטראגי־הירואי שארב לה כבר אז, בימי נעורי.

לוּ יהי בכוחם וברוחם של סיפור לקרֵב את הקורא אל עולמה של יהדות המזרח־התיכון. לוּ יהי בהם כדי להעלות חיוך של הנאה והבהוב של הבנה על פני קורא כאן או שם. הפרס שאני מקבּל הערב אפשר שיקרב עוד כמה קוראי אל סיפורַי, שהרי בין פרסים ובין פרסום רק קוצו של ו"ו, ועל כך תודתי לכל מי שיש לו יד בהענקת הפרס הזה. תודה רבה.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48706 יצירות מאת 2702 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20830 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!