רקע
ישראל חיים בילצקי
מבוא - פרוזדור וטרקלין בבית יידיש

כל הניגודים בנשמתו של האדם היהודי חוברו ביצירה העממית; דמעה בעין ושמחה, פחד ותקווה, חום וצינה, נחמה ואף יאוש, בשורות טובות ורעות כאחת, הווה ועבר, נסתר וניגלה, מאבקים ועץ החיים ואף בכייה ואנחה.

המכשיר הלשוני בבית יידיש נלוש במשך אלף שנים. הוא כולו חטיבה של פלאים. מכשיר לשוני שהפך אחרי גלגולים רבים בעל צורה ובעל קומה. פרקי יידיש – מאבקים, הישגים וכשלונות. אש אשר לא כבתה ולא תכבה גם אחרי החורבן. בין בתרי לבנו אנו רואים את העליות והירידות. לצערנו, בימים אלה, אנו תופרים את קרעי הירידות.

מקור הנסתר והניגלה של יידיש – נפשו של העם. הביטויים חופפים את כל הרחשים; גבישי הלשון אוצרים את כל סערות הנפש.

ספרי דן, בעולמנו היהודי. קטן, אולם מרתק, מסעיר, כי האושפיזין שלו הם מאבקים, תקוות ופוגרומים.

אין ספרי זה מתכוון לומר: השיבנו אליך וחדש ימינו כקדם: הוא בא להטעים רק לומר: ראו, כמה פירות על עץ מפואר זה, החל מהיצירה העממית עד לספרות יידיש בהישגיה הנעלים. כמה כוח גנוז ביצירת יידיש, למה לא להיאחז בו? כמה ליטוש פיוטי בשירה העממית גם במליצותיה וכמה חן הוצק בלשונה. כל עיקרה של היצירה העממית ביידיש ואף של ספרות יידיש החדשה – מן העם אל העם.

המסות מנסות להוביל מהפרוזדור לטרקלין.

אני רק מתווך בין ווארשאווסקי לאיציק מאנגר, בין צפרי הזמר העממי לבין משה קולבאק וה. לייוויק. אני בא להגיש מעט מן הפירות שנשרו מהיצירה העממית לתוך פיה של ספרות יידיש החדשה.

"אם נתכוונת לעבור לדרכך – עבור,

ואם פניך לפונדק – בוא פנימה" (נתן אלתרמן).

עם הכרת תודה לפרופ' ג. וויינר, ראש הקתדרא ליידיש באוניברסיטת בר־אילן, שסייע בהוצאת הספר, אני מגיש את הפרוזדור והטרקלין לקורא.


ד"ר י. ח. בילצקי


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47906 יצירות מאת 2671 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20429 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!