רקע
הרמן וגנר
מקרי הסרגל
הרמן וגנר
תרגום: יהודה גור (מגרמנית)

בקראך ידידי הקטן את שתי המלים האלה תחשב בלבך: היודע אנכי מכבר הימים את כל אשר עבר על הסרגל וכל אשר נעשה בו, יודע אנכי כי סרגלתי בו את גליוני מחברתי, והוא גם עזר לי לציר ציורים שונים ותמונות על הגליון, יודע אני כי המורה מכה בו על השלחן להסות את התלמידים, יודע אנכי כל זאת. כן, כן, ידידי הצעיר אמת נכון הדבר, אתה יודע את אשר יעשה הסרגל ומה יֵעָשֶׂה בו, אך מה עבר עליו בטרם בואו לידך? שמע נא וספרתי לך:

חרש העצים גזרו במַשׂוֹר מעץ התדהר, והתדהר הזה היה זקן ומלא ימים כאבי אביך, בהיות עוד אבי אביך נער קטן היה גם התדהר הזה גרעין קטן מאד.

על ענף התדהר הזקן, אבי התדהר הזה תלה הפרי, ומשני עברי הפרי היו שתי כנפים דקות מאד, ובתוכן שני גרעינים קטנים.

ויהי בכלות ימי הקיץ ויבשל הפרי בעל הכנפים, וישלחו העץ מעליו, והרוח העמיסו על שכמו וישאהו רחוק מאוד, ויעלהו על ראש אחד ההרים הגבוהים, ויפילהו ארצה על הדשא הרך המכסה את פני כל הארץ מסביב. ויפלו הזרעונים מן הפרי, ויך האחד שרש בארץ, ויש ציצים קטנים מתחת לארץ. ויגדלו הציצים מעט מעט ויצאו הנצנים ויראו על פני האדמה וילכו השרשים הלך וגדול, ויתפשטו ויעמיקו לרדת בתוך הארץ, ויינקו את לשד האדמה וְלֵחָהּ והעלים הירוקים למעלה שאפו אל תוכם את אור השמש ואת האויר, ויגדל הצמח, והשרשים עבו וגדלו, והעלים רחבו, ויגבר הגזע משנה לשנה ויוסף כח ועצמה.

עברו שנים רבות, והתדהר הרך גדול ויזקן ויהי לעץ רענן, ויבאו חוטבי עצים היערה, ויראו את התדהר הגבוה והרם העומד ישר, וימצא חן בעיניהם ויכרתוהו ויסחבוהו העירה, ויקנהו חרש העצים ויעש ממנו כלים שונים, ויכין ממנו גם את הסרגל הזה אשר אנחנו מדברים בו היום.

ומה היה אחרית הזרעון השני? הלא תשאלני צעירי היקר –האף אין זאת?

גם ממנו צמח עץ גדול, והעץ ההוא עומד גם היום הזה ביער מכֻסה בעלים רעננים והצפרים עשו להן קנים בין ענפיו, והנוסע ינוח בצלו מחֹם השמש, ושואף רוח צח תחתיו, ואם חפץ תחפצו, צאו נא גם אתם היערה וראיתם את העץ הרענן הזה, והתבוננתם היטב אל עליו ואל פריו, ובצלו תוכלו גם לשאף רוח צח ולנוח מעמל דרככם.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47288 יצירות מאת 2636 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 19764 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!