רקע
הרמן וגנר
הפּיל
הרמן וגנר
תרגום: יהודה גור (מגרמנית)

לפיל אף ארוך מאד ושנים גדולות מאד, והפיל גאה מאד, וחשב יחשב כי כל העולם לא נברא אלא בשבילו, ביער דממה דקה כמו תרדמה נפלה עליו, והוא הולך לו ומשבר את השיחים והעצים הרכים אשר ימצא על דרכו, הוא לא יחפץ לנטות מפני שיח קטן ועץ רך.

ויקרב הפיל אל כפר אחד, והנה מסביב לו יער תמרים צעירים. יושבי הכפר עמלו שנים רבות לגדל את התמרים הצעירים האלה, לבם מלא שמחה, בראותם כי קָלּטוּ התמרים היטב וישגו משנה לשנה, והפיל לא שת לבו לזאת, מה לו ולעמל האנשים? הן האדם לעמל יולד, וקיבתו הלא ריקה היא. ותפס באפו הארוך את הענפים הרכים ויסעפם ויאכלם.

והלך הפיל הלטה לדרכו בגאה וגאון, והנה שדה אורז לפניו, האנשים חרשו את האדמה, רבות רבות עמלו בעבודתם, השקו את השדה ויטעו בו את צמחי האורז, השבלים עלו וגבהו והֵנָה מלאות וטובות, והִנֵה בא ארוך האף ונתש את השבלים ואכל כנפשו שבעו, והנותר רמס ברגליו העבות והכבדות, השומר צועק בקולו להפחיד את הפיל, אך הוא לא יירא ולא יחת, הן שנים חזקות לו וגם אף ארוך מארך בין השנים האלה, ולמי אפוא כל האורז אם לא לו.

ומסביב לשגה האורז צומחים במבוקים, מגזעיו הגבהים יקוו האנשים לעשות להם סכות לשבתם והנה בא האדון ארוך האף אל היער הבמבוקים ושבר את העצים, האחד אחרי השני ועינו לא תחוס על עמל האנשים וטרחם, הוא חפץ לשעשע את נפשו מעט, ואיך ישים לב אל עמל האנשים, כי במה נחשבים הם בעיניו.

ועל יד הבמבוקים יער עצי פרי, ובא הפיל אליו והחל לעשות שם שמות, בשניו החזקות ישבר ענפים, ובאפו הארוך יזרקם למעלה באויר, וכן יבלה ארוך האף הגאה הזה זמנו ולא ישים אל לבו כי משחית הוא פרי עמל רב.

אך גם למעלליו יבא הקץ, האנשים התאספו אל יער הבמבוק ויהרגו את הפיל, חץ חד עבר באזנו והענק הגאה נפל ארצה מת, אז יתאספו כל ישבי הכפר מקטן ועד גדול לראות את מחרים שרותיהם וגניהם, וכרתו את אפו הארוך וצלוהו על האש ואכלוהו בשמחה, ועקרו את שיניו ומכרון לחָרָט ועשה הוא מהן צעצועים יפים שונים.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49984 יצירות מאת 2763 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21301 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!