רקע
הרמן וגנר
הֶחָלָב
הרמן וגנר
תרגום: יהודה גור (מגרמנית)

מים נדלה מן הבאר, שמן יתנו לנו הזיתים, השמש מים זרע הקנבוס, ואת החלב תתנה לנו הפרה, הכבשה והעז.

הפרה תאכל פרחים ועשבים ובקיבתה יהפך הכל לחלב, והחלב יאסף בעטיניה, העגל ילך ברגליו מיום הולדתו, מַמה! יקרא העגל לאמו והיא תעננו בקולה: מִמי! ובלשונה תלקק את בנה הקטן. והיתה לה לשונה למסרק לנקות בו את שערות בנה העגל יונק חלב מעטיני אמו, החלב הראשון אשר תתן הפרה אחרי לדתה, איננו כל כך מתוק ונעים לחך, כחלב אשר יאסף בעטיניה ימים אחדים אחרי כן, אך לחך העגל ינעם גם החלב הראשון, העגל אחרי הולדו לא יוכל לאכול עשבים ועלים, אך בגדלו מעט יחל לארות עשבים, לנתש עלים, אך גם מינק לא יחדל, וכן יחיה העגל את נפשו גם בזה וגם מזה לא ינח ידו, עד אשר יגדל ונגמל ואכל אז אך עשבים, עלים וחציר.

והאכרה תחלב את פרתה שתים או גם שלש פעמים ביום בבקר, בצהרים ובערב, ומהחלב תעשה חמאה וגבינה.

וגם את העז ואת הכבשה תחלב האכרה, ויש אשר יחלבו גם את הגמלים, והחלב הצבאים מתוק מאד, וחלב הסוסות מין שכר מּשַכר, וכל החיים היונקים יתנו חלב, אך האדם לא יקחהו לו ואכלוהו בני החיים האלה.

ורחוק רחוק מעבר לים הגדול באמריקה יצמח עץ הנקרא “עץ החלב” והוא ממין התאנים, והיה אם יקדחו בגזע נקב קטן ונזל ממנו חלב לבן הרבה וטעמו טוב והוא מבריא מאד, ובערב בערב יבאו הכושים, זקנים ונערים, אל העצים האלה, ובידיהם כלים עשוים מקלפת הדלית, ולקחו להם את החלב הזה והיה להם לאכלה, והעצים האלה הם קנין כל הקהל והמה מעין לא אכזב, כי חלבם לא יתם מהם, אך לקחו ממנו חלב והוא עוד הפעם מלא, וגם בצמחים רבים אחרים יש מיץ לבן כחלב אך חלבם לא יצלח למאכל ולמשקה.

מיץ החלב אשר בפרגים ארסי מאד, מיץ החלב אשר בעלי ציץ השדה ובגזעו מר מאד, ומיץ “נץ החלב” ממאיר מאד לעור בשרנו, ואך תולעת נץ החלב ישתהו מבלי אשר יזיק לו, וכלל הוא בטבע כי לא כל הטוב והמועיל לחיים אחדים יצלח לחיים אחרים.
מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49533 יצירות מאת 2739 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21102 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!