רקע
שמשון מלצר
שותפות

שלום עם החדש־ביותר, עם החפשי־ביותר, בוַדאי; אך שלום מזוּין! שלום בין מתחרים שווי־זכויות, ומתחרים למעשׂה, לא להלכה, לא על הנייר בלבד.

אם עושר הוא – נכסים וכספים, הרי אנו עניים בנכסים ואביונים בכספים; אין זה שידוך של שווה בשווה, וכל שלום הוא – דלוּת! ואם עושר יהיה – עבודה, נישאר אנחנו, אם לא נחשוב בעצמנו למען עצמנו, קבצנים בעבודה, ונהיה צופים ומצפים למהפכה, של הלוּמפּעֶנפּרוֹלעֶטאַריאַט…

שלום, יד אל יד… שותפות! שלום עושׂים שוים עם שוים; היד, שמחפּשׂים אותה לשם תקיעת־כף, צריכה להיות חזקה. בשותפות מן ההכרח שיהיה מה להשקיע!

תחילה יש לחזק את ההוֹוה, ומתוכו יתארגן ויצא העתיד! וזהו הפחד!

מה היא היהדות לגבּי הליבּעֶראל, ההתבדלות לגבי המתבולל, והמדיניות של “כל ישראל” לגבי הראדיקאל!

האם זו היא אולי ה“תעודה” שלנו? אנו עם־המשיח, והיגאל ניגאל אך לבסוֹף אך ורק עם הלוּמפּעֶנפּרוֹלעֶטאַריאַט ביחד…

ועד לאותו זמן נהיה אנחנו המיילדים, המסייעים לכל יולדת, המושכים במלקחיים, העושׂים, לכשדרוש, את החתך הקיסרי; וכשבא הרך־הנוֹלד ויוצא לאור העולם, מניחים אותו במיטתה של האם, ולמיילד אומרים תודה, נותנים לו מטבּע במתנה, ופותחים לו את הדלת…

ו“זה הקטן גדול יהיה”, ומן הבית יצא אל הרחוב ויתרוצץ, ויהיה קונדס ככל הקונדסים, ישליך אבנים ויפגע פעם בחלונו של המיילד, ולפעמים גם בראשו…

תעודה? משיח? “אתה בחרתנו” מוֹדעֶרני?…

לא בשבילי!

אבל “אני מאמין” אומרים בכל יום, “בכל יום אחכה לו” ולימות־המשיח רחוק כל־כך, רחוק כל־כך…

האם נזכה ונגיע? האם לא יעוור טל־השחר את עינינו, קודם שתזרח השמש?

אנו יש לנו לבבות רחבים כל־כך, פתוחים לפני כל הסבלים, ובתי־מרקחת מלאים משחות ואבקות לכל המחלות – מפני מה קפוא לבּנו לגבי הסבל והעוני משלנו? מפני מה אין לנו תרופה ורפואה למקרים רעים משלנו? מפני מה “כל ישׂראל” הוא אנטי־פּרוגרעֶס?

– אבל אין קיימת בכל־זאת מדיניות של כל־ישׂראל.

– היא קיימת!

– אנו מוכרחים ללכת תמיד עם אחרים!

– עד לנקודה מסויימת בדרך… והלאה – ננסה לבחון ולקבוע בעצמנו את הכיווּן…


1912/13


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47914 יצירות מאת 2673 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20499 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!