רקע
זאב יעבץ
תיקונים

1

לצד 2: בתחלת פירוש הרמבם למסכת ראש השנה נדפס העתק מכ“י ר' דוד נכדו של הרמבם, ושם כתוב: “רבנו משה נולד לאביו רבנו מיימון ז”ל בחודש ניסן יום ארבעה עשר שנת אתמ”ו לשטרות, והיא: ליצירה ארבעת אלפים ושמונה מאות ותשעים ושלש, ונולד בקורטבה“. אבל כבר העיר חכם אחד בהלבנון החדשי שנה ב' גליון ו' כי אתמ”ו לשטרות היא שנת שמונה מאות ותשעים וחמש ליצירה. והדבר ברור כי המלים הכתובות כתובת הנזכרה: “והיא ליצירה ארבעת אלפים ושמונה מאות ותשעים ושלש” הן הוספה מאיזה תלמיד טועה, ובאמת נעתקה כתובת זו גם ב“מאור עינים” לר“ע מן האדומים, מאמר אמרי בינה פכ”ה, ושם אין המלות האלו בדבר המספר ליצירה. וכן נקטו כל סופרי הדורות כי רבנו נולד בשנת תתצ“ה, וכך צריך לתקן כאן. ובנוגע להשעה, שעת לידתו של רבנו ב”מאמר על סדר הדורות" לרבי סעדיה אבן ראנון הנדפס בחמדה גנוזה לעדלמן כתוב כי רבנו נולד בקורטבה ביום השבת בעת המנחה ביום י"ד מניסן. וגם שנה בחשבון מספר השנה ליצירה (הרב י. ל. פישמן בספר: “רבנו משה בן מימון, צד י”א הערה 1).

לצד 11: גרץ כותב כי ירחים אחדים אחרי בואם מצרימה מת רבינו מימון, וכנראה מדבריו מת הוא במצרים. ובחדשים גם ישנים להרכביו הנספח לח“ד של דברי ימי ישראל לגרץ צד 53 שהוא משער כי רבנו מימון נפטר בשנת תתקכ”ה עוד טרם שנסע הרמבם לארץ ישראל, וכולם שכחו ולא זכרו דבריו רבי סעדיה אבן דאנון במאמר על סדר הדורות אשר בחמדה גנוזה, שכתב מפורש: ונפטר רבינו מימון הדיין בירושלים, ואחר כך ירד רבנו משה למצרים (שם).
  1. שני תיקונים אלה מופיעים בסוף הספר. לא הצלחתי לשייכם לפרק מסוים בספר ולכן הושארו כאן. הערת פב"י.  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49984 יצירות מאת 2762 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21301 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!