רקע
בנימין זאב הרצל
הֶרבֶּרט בֶּנטוויטש (11 ביוני 1897)

1

הרברט בנטוויטש הוליך לעת־הפסח את מחנה עולי־הרגל של יהודים2 אנגליים לארץ־ישראל. על־ידי המעשה הזה רכש לו לאורך־ימים את הזכות לרחשי־תודה של כל הציונים. אמנם אפשר היה לחשוב, כי המשלחת הזאת – שנסעה בכל הנוחיוּת המודרנית, וסוכנות־נסיעות לונדונית ידועה שימשה לה מכין ומורה־דרך – לא נסעה אלא מסע עינוגים בלבד. אבל המשלחת עברה במקומות רבים דרך אזורים בלתי־נושבים לפי־שעה, ואם גם לא היה זה מסע־גילויים מדעי־טהור, הרי היה בכל אופן לאומי. זכותו של ידידנו הרברט בנטוויטש היתה קודם כל בכך, שלא נרתע ולא נתן להעביר עצמו על דעתו על־ידי דברי ליגלוג ודברי־שינאה; והדרך שהתווה לעצמו הלך בה עד הסוף. כך רוצים כולנו לעשות. הרברט בנטוויטש הוא משפטן מעשי עמוס־עבודה בלונדון. הפיכחון של מקצועו לא החניק בו את כושר ההתלהבות! בכתבה מלונדון מוצאים קטע מן הנאום רב־המעוף, שנשא הרברט בנטוויטש במסיבה החגיגית, שערך “מועדון המכבים”, האגודה היהודית המכובדת ביותר בלונדון, לכבודו ולכבוד חברו לנסיעה, המשורר זאנגוויל. הקורא ימצא בנאום הזה אמירה מצויינת, לתאר בה את פוריותה של ארץ־ישראל: האדמה מחייכת במזרע־זהב, אם הערבי הנע־ונד נוגע בה רק במטה עקום. והוא מכנה עצמו “עולה־רגל מאוכזב”, כי ארץ־ישראל איננה כלל מדבר, כפי השם־הרע שהוציאו עליה. הרברט בנטוויטש חזר והצלחה נאה אתו. הוא ראוי לכל הכבוד, שחולקים לו.  1. הופיע בראשונה ב“די ואֶלט”, שנה א‘ גל’ 2, עמ‘ 9, מ־11 ביוני 1897, ללא חתימה, עם תמונה של באֶנטוויטש. כתב־היד של הרצל נשתמר באוסף רוזנברגר שבארכיון הציוני המרכזי. באֶנטוויטש (Bentwich), האֶרבאֶרט, (1856–1932), עורך־דין בלונדון מראשוני חובבי־ציון באנגליה. בפסח 1897 יזם יחד עם הסופר י. זאנגוויל מסע של “עולי רגל” יהודיים מאנגליה לארץ־ישראל. בשנת 1898 היה ממייסדי הפדראציה הציונית באנגליה. וראה את האגרת המפורטת של הרצל אל יושב־ראש אסיפת־עם לכבוד מסע ארץ־ישראל של הרברט באֶנטוויטש וחבריו מ־7 בינואר 1897, אגרות הרצל, מס’ 175א'.  ↩

  2. כאן מחק הרצל בכתב־היד: Zionisten (ציונים).  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47919 יצירות מאת 2673 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20499 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!