רקע
עמוס קינן
אשה בתוך ואדי

יש לה אור בעיניים, והיא גרה בתוך ואדי.

לא טוב לה, וגם לא רע לה. לא טוב לה, מפני שיותר טוב כבר לא יהיה לה בחיים. את כל המילחמות שאפשר לעשות היא כבר עשתה. יותר ממה שהשיגה לא תשיג.

היא גם לא מקווה שיהיה לה יותר טוב. היא השלימה עם זה, ולא איבדה את האור בעיניים.

וגם לא רע לה. מפני שכמה שלא טוב לה בוואדי, בבית הרעוע, בסביבה העניה, המוזנחת, שכוחת האלוהים. היא שתלה מסביב לביתה 80 עצים.

היא אומרת ששתלה אותם כדי שיהיה קצת קריר בבית, כי יש שם שמש ואין שם רוח, בתוך הוודאי. והיא אומרת שהיא שתלה אותם, כדי שתדע, אף־על־פי שלא הגיעה לשום דבר, שהיא היתה על האדמה הזאת.

והיא מוסיפה ואומרת, שיש אנשים שלא שתלו כלום, רק הרסו.

כל מה שהיא רוצה זה להישאר במקום שלה, בוואדי העני שלה, עם העצים שלה, ועם הגדר שהיא סיידה בלבן, שהוא צבע השלום.

אני לא מאמין שיתנו לה להישאר שם עם העצים שלה.

אני חושב שיום אחד יבוא פקיד עם תיק ויעקור אותה משם.

הפקיד עם התיק יעקור את שמונים העצים. הוא יהרוס את הבית ויגלח אותו, והוא יעביר אותה, במיקרה הטוב, למקום שאין בו עצים ואין בו מקום לשתול עצים, רחוק רחוק, בשכונת עוני שבה לא היא ולא העצים שלה ידקרו את עיניו של הפקיד. הפקיד לא יכול לראות עוני תחת העיניים שלו. הוא עוקר את העוני ושולח אותו רחוק למקום ששם לא רואים אותו.

האשה מהוואדי תסלח גם לפקיד, כמו שהיא סלחה לחיים בכלל, שלא נתנו לה להגיע רחוק. היא לא תצרח ולא תהפוך שולחן. היא תלך משם, תסתכל בפקיד עם התיק בעיניים שלה, המלאות אור, ותסלח לו.

היא כן. אני לא. מפני שאני עוד לא הגעתי למדרגה שלה. אולי לא סבלתי מספיק בחיים כדי להבין שהפקיד לא אשם, מפני שהוא מכונה מפלדה, שכל מה שהיא יודעת זה לגלח, ואי אפשר לכעוס על מכונה. ואולי לא סבלתי מספיק בחיים כיד לדעת, שגם אם כל מה שנשאר לך זה כמה עצים עם צל, גם את זה יקחו ממך. לכן אני לא קדוש.


קינן 6 (2).jpg

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48748 יצירות מאת 2702 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20830 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!