רקע
בנימין זאב הרצל
תשובתו של הרצל למתיישבים בראשון-לציון

1

(27 באוקטובר 1898)


הרגשת ההשתוממות אינה מרפה מאתנו, לאחר שאנו דורכים על האדמה הזאת, שמתוך צחיחותה המדומה יצרה עבודתן של ידים יהודיות דברים כל-כך מופלאים ומרהיבים. רק נדיבות-לבו המפוארת של רוטשילד יכלה לאפשר את ההישג הזה בזמן כל-כך קצר. רגשי-התודה של המתיישבים למיטיבם זה הם משום כך לא רק מובנים, אלא גם חובת-כבוד של המתיישבים. אבל המטרה, שהעמידה לעצמה הציונות מקיפה לא רק את כמה המאות או האלפים של משפחות, שמצאו להן או שיכולות למצוא להן בית על אדמת האבות בדרך הפעולה ההתיישבותית שנעשתה עד עתה, אלא היא מקפת את העם היהודי כולו, הצריך למצוא לו כאן מקלט. אבל רחוק מאתנו הרצון לעודד מחשבה, כאילו יש בדעתנו לעשות משהו נגד רצונם של אדוני הארץ או הרשות המוסמכת של המושבות. וכן אין צורך בכך, שהמתיישבים ישתפו עצמם בשאיפותינו בדרך אחרת מאשר על-ידי עבודת כפיהם,2) המכשירה את הקרקע, שעליו נשב גם אנו ביום מן הימים.  1. ) תמצית זו של נאום פורסמה ב“די ואֶלט”, שנה ג‘, גל’ 11, מ–17 במארס 1899, במסגרת מאמרו בהמשכים של ד“ר מ. י. בודנהיימר (מחברי המשלחת הציונית לארץ–ישראל): Unsere Palästinafahrt (נסיעתנו לארץ–ישראל). ור' גם יומני הרצל, 27 באוקטובר 1898, שם הוא כותב בין היתר: ”… אחד המתיישבים נשא נאום בו השתדל להביא את חיבתם כלפי האדון הבארון ואת אהדתם אלי לידי הרמוניה, שהיתה בלתי–אפשרית באותה מידה כמו זו שהפיק המנצח מהחליל והכינור. התוף הגדול נאלץ לכסות על הכל. אמרתי גם אני מלים מספר. יעצתי להם להיות אסירי–תודה לבארון, אם כי אין הוא רוצה אותו דבר כמוני."  ↩

  2. ) כלומר שאינה נדרשת מהם הצטרפות רשמית אל ההסתדרות הציונית, שיכלה לעורר חשדות אצל השלטונות.  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48467 יצירות מאת 2698 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20793 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!